مهمان عزیز، خوش‌آمدید.
شما می‌توانید از طریق فرم ثبت‌نام در انجمن عضو شوید.

نام‌کاربری
  

رمز عبور
  

آخرین موضوعات
یادداشت وارده/ بلندگوی وا...
انجمن:
آخرین‌ارسال: پرند پرس
۱۳۹۴/۰۶/۲۱
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 930
آماده سازی شهر رباط کریم ...
انجمن:
آخرین‌ارسال: پرند پرس
۱۳۹۴/۰۶/۱۸
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 606
ترکیب هیئت رئیسه شورای شه...
انجمن:
آخرین‌ارسال: پرند پرس
۱۳۹۴/۰۶/۱۷
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 591
جزییات سانسورهای نسخه خان...
انجمن:
آخرین‌ارسال: پرند پرس
۱۳۹۴/۰۶/۱۶
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 511
هشدار شهردار پرند در برخو...
انجمن:
آخرین‌ارسال: پرند پرس
۱۳۹۴/۰۶/۱۵
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 713
نگران نباشید
انجمن:
آخرین‌ارسال: مرکز مشاوره و روانشناسی پرند
۱۳۹۴/۰۶/۱۴
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 1039
تشنج بر سر انتخاب هئیت رئ...
انجمن:
آخرین‌ارسال: پرند پرس
۱۳۹۴/۰۶/۱۴
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 534

جستجو در انجمن‌ها

(جستجو‌ی پیشرفته)

کاربران حاضر
حضور 42 کاربر در انجمن
» 2 کاربر عضو | 40 مهمان
mikswito، WillieGloge

آمار انجمن
» کاربران: 77,907
» آخرین کاربر: tamliJah
» موضوعات انجمن: 722
» ارسالهای انجمن: 723

آمار کامل

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خطراتی از جنس مسکن مهر
#1
سرمقاله روز پنجشنبه روزنامه «آفرینش» به موضوع مسکن مهر اختصاص یافته و با عنوان «خطراتی از جنس مسکن مهر» به قلم «حمیدرضا عسگری» نوشته شده است: مسکن مهر که در آغاز کار برای قشرهای کم درآمد در نظر گرفته شده بود، رفته رفته به ابزاری پول ساز در دست دلالان و سوداگران تبدیل شد. حال دولت برای جلو گیری از افزایش نقدینگی، می خواهد تزریق پول به این بخش را متوقف و برای تأمین مخارج مورد نیاز قصد دارد با فروش و واگذاری سند مالکیت به متقاضیان، پروژه های نیمه تمام در این زمینه را تمام کند.


نویسنده می افزاید: اما مسائل و مشکلات مسکن مهر به اینجا ختم نمی شود، چون در زمان ساخت این خانه ها ، تصمیم بر این بود که بیشتر این واحد ها در پیرامون یا بیرون از شهر های بزرگ ساخته شود، ولی آنچه می بینیم باعث پدید آمدن برخی مشکلات اساسی در حوزه مسکن مهر شده، به گونه ای که نبود زیر ساخت های لازم از قبیل آب، برق و گاز وامکانات اولیه رفاهی، برای ساکنین این واحدها، مشکلات بسیاری پدید آورده است که جان و مالشان را تهدید می کند.

البته مسائل دیگری نیز در رابطه با مسکن مهر وجود دارد، برای نمونه هنوز راه های ارتباطی مناسبی برای این مکان ها ساخته نشده و مسائل رفاهی و تفریحی به کلی فراموش شده اند. مردمی که در این مناطق زندگی می کند، برای تأمین نیازهای خود ناگزیرند به شهرهای نزدیک هجوم آورند و این مسئله بار دیگر تعادل و چرخه جمعیت شهرها را برهم خواهد زد.

از سوی دیگر، دیده می شود که دولت گذشته، بسیار بیشتر از تعداد در نظر گرفته شده برای اسکان در این واحدها، ساخت و ساز کرده است؛ برای نمونه اسکان چهار برابری در شهر پردیس، از جمله اقدامات در این راستاست. گویا قرار بوده در شهر پردیس، 200 هزار تن اسکان داده شوند، ولی دولت برای 800 هزار تن خانه ساخته است، حال آنکه برای این میزان جمعیت، افزون بر اینکه خدمات رفاهی مناسبی در نظر گرفته نشده، به دلیل نبود برخی زیر ساخت ها، از جمله تصفیه خانه فاضلاب، نگرانی هایی نیز به بار آورده است.

هنوز هشدارها مبنی بر نفوذ فاضلاب موجود در این شهر به آب های آشامیدنی تهران به قوت خود باقی است، اما خبری از اقدامات در نظر گرفته شده و یا تغییر رویه در ساخت و سازها دراین منطقه شنیده نمی شود!

در بعد دیگری از معضلات مسکن مهر باید اذعان داشت که متاسفانه، کیفیت فدای سرعت شده و هم اکنون بسیاری از متقاضیان با واحدهایی روبه رو هستند که به هیچ وجه آن کیفیت وعده داده شده را ندارند. استفاده از مصالح بی کیفیت، عدم توجه به اصول ایمنی کافی درمراحل ساخت، عدم تحقق وعده های داده شده از نظر امکانات وخدمات مسکونی در واحدها و... از جمله این موارد هستند. نیاز به اثبات سطور بالا نیست چرا که در خبرها و عکس هایی که از مناطق زلزله زده در نقاط مختلف کشور دیده می شود، اکثر واحدهای نوساز و به اصطلاح فنی ساز مسکن مهر دچار ترک خوردگی های بزرگ و تخریب های گسترده شده اند.

حال مشخص نیست اگر خدای ناکرده شدت زلزله ها بیش از حد انتظار باشد و اتفاقی برای خانواده های ساکن در این مسکن ها بیفتد، چه کسی پاسخگوی خانواده های آنان خواهد بود.

به هرحال نمی توان مسکن مهر را از دستور امورات کشور حذف کرد، چرا که مردم بسیاری چشم انتظارآماده شدن این واحدها هستند تا حداقل دلخوش باشند که سقفی بالای سرخود و خانواده هایشان دارند.

دولت کنونی وارث مشکلات فراوانی در حوزه اجرایی کشور بوده است، اما واقعیت این است که مردم متضرر اصلی سیاست ها و مدیریت های غیرکاشناسی در این زمینه بوده اند، پس اگر دولت دغدغه خدمت به مردم را دارد، بهتر است با تمام توان این پروژه نیمه تمام را به پایان برساند و نواقص آن را با مدیریت اصولی برطرف سازد تا مردم حداقل از بابت پولی که در طی این سال ها با هزار زحمت پس انداز کرده اند به سرپناهی مطمئن و مقبول دست یابند.

منبع: ایرنا
پاسخ
سپاس شده توسط


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
تالار گفتگوی شهر پرند (آی‌پرند دات کام) جامعه مجازی ساکنین شهر پرند است، مکانی برای اطلاع رسانی، طرح مشکلات، معرفی امکانات و خواسته‌ها و پیشنهادات پیرامون شهر پرند.
تالار گفتگوی شهر پرند مکانی است برای گفتگو و ارتباط نزدیک شهروندان و میهمانان و دوستداران شهر پرند.

تمامی حقوق تالار گفتگوی شهر پرند محفوظ است

انجمن شهر پرند