مهمان عزیز، خوش‌آمدید.
شما می‌توانید از طریق فرم ثبت‌نام در انجمن عضو شوید.

نام‌کاربری
  

رمز عبور
  

آخرین موضوعات
یادداشت وارده/ بلندگوی وا...
انجمن:
آخرین‌ارسال: پرند پرس
۱۳۹۴/۰۶/۲۱
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 930
آماده سازی شهر رباط کریم ...
انجمن:
آخرین‌ارسال: پرند پرس
۱۳۹۴/۰۶/۱۸
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 606
ترکیب هیئت رئیسه شورای شه...
انجمن:
آخرین‌ارسال: پرند پرس
۱۳۹۴/۰۶/۱۷
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 589
جزییات سانسورهای نسخه خان...
انجمن:
آخرین‌ارسال: پرند پرس
۱۳۹۴/۰۶/۱۶
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 511
هشدار شهردار پرند در برخو...
انجمن:
آخرین‌ارسال: پرند پرس
۱۳۹۴/۰۶/۱۵
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 713
نگران نباشید
انجمن:
آخرین‌ارسال: مرکز مشاوره و روانشناسی پرند
۱۳۹۴/۰۶/۱۴
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 1037
تشنج بر سر انتخاب هئیت رئ...
انجمن:
آخرین‌ارسال: پرند پرس
۱۳۹۴/۰۶/۱۴
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 533

جستجو در انجمن‌ها

(جستجو‌ی پیشرفته)

کاربران حاضر
حضور 40 کاربر در انجمن
» 6 کاربر عضو | 34 مهمان
Dmitrievskijnig، Gordonnuh، HIAFoster، Jamescom، Stevenacout، WillieGloge

آمار انجمن
» کاربران: 77,739
» آخرین کاربر: LeonarrdNow
» موضوعات انجمن: 722
» ارسالهای انجمن: 723

آمار کامل

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ساختمان‌های مسکن مهر آماده تحویل است، اما خدمات رفاهی نداریم
#1
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس اعلام کرد: در مسکن مهر پردیس چندین هزار واحد برای تحویل آماده است، اما وضعیت خدمات روبنایی و زیربنایی مشکل اصلی شهرهای جدید است.


حسن ولی پور در برنامه "عمران و پیشرفت" رادیو اقتصاد با اشاره به وضعیت خدمات رفاهی در شهر جدید پردیس و مشکلات موجود در این حوزه گفت: در شورایعالی معماری و شهرسازی زمانی که برای شهر جدید پردیس جمعیتی مصوب شد همه وزارتخانه‌های مربوط حضور داشته و برنامه لازم مطابق بارگذاری جمعیت انجام می‌دادند.

وی ادامه داد : مشکل اصلی برای افتتاح مسکن مهر که باعث شده تا مکان بهره برداری نداشته باشیم به دلیل مشکلات زیربنایی و رونمایی است، زیرا در حال حاضر ساختمان و خانه ساخته شده ولی شهر ساخته نشده و آموزش و پرورش؛ نیروی انتظامی؛ وضعیت آب وبرق و فاضلاب همراه ساختمان سازی آماده نشده و شهرسازی صورت نگرفته است.

بهنوش سلیم بهرامی - عضو هیات مدیره - برای تاسیس و بهره برداری شهر جدید همه خدمات باید همزمان پیش برود که در شهر جدید پردیس این موضوع محقق نشده است و در واحدها پنجره دوجداره دیده نشده بود و هزینه شد و برای ساختمان ها لحاظ شد هزینه ها هم بر طبق قانون از آورده ها استفاده شد.

شهرهای جدید چیزی جز دور ریز جمعیت نیست

مهندس صالحی استاد دانشگاه و کارشناس شهرسازی نیز در این برنامه گفت: پرداختن به امکانات زیربنایی و رونمایی انرژی و سازه و حداقل امکانات را بررسی می کند، حال اگر همه این امکانات لحاظ شود آیا این شهرک‌ها شهرهایی برای زندگی می شوند ؟ و توانایی نگهداری مردم را در خود دارند یا خیر؟ این شهرک ها محیط های زندگی مناسبی نیستند شهرک های اغماری در اثر ازدیاد جمعیت رخ داد .

وی ادامه داد: بعد جنگ جهانی دوم به علت تخریب جنگی و بحث معیشتی شهرک‌هایی به منظور اسکان موقت دایر شد در ایران به علت افزایش جمعیت و مهاجرت به شهرها باعث این امر شد و شهرک ها به منظور اسکان رشد انفجار شهرنشینان احداث شد.

صالحی این شهرها را نوعی دور ریز جمعیتی عنوان کرد و افزود: این شهرک ها بیشتر برای دور ریز جمعیت احداث شد و افرادی که در شهرهای بزرگ کار و زندگی داشتند نقل مکان نکردند و برای جمعیت اضافه یک دور ریز برای اسکان ایجاد کردیم.

وی در ادمه به رفتار مردم در تعطیلات به عنوان مصداقی از نگاه هتل نشینی بجای نگاه خانواده و اسکان دائم اشاره داشت و گفت: در احداث شهرهای جدید آنچه مهم است این است که اولین کلمه باخانمانی تیست بلکه با احداث این شهرها بی خانمانی و سرگردانی را رقم زدیم و در تعطیلات جمعیت از محیط زندگی خود فرار می کند، در گذشته شهرها به جای اسکان موقت جایی بود که مردم خیال فرار نداشتند مردم دوست دارند از محله‌ای به محله خلوت بروند و داخل شهر باشند و هویت زندگی داشته باشد و با احداث شهرک‌های اغماری بی‌خانمانی در ایران را دچار شدیم که نه تنها مشکل حل نمی‌شود باید مشکلات دیگر را منتظر باشیم.

شهرهای جدید تصمیم خودسرانه دولت برای مردم بود

صالحی درباره شهرهای جدید و مشکلات و راهکارهایی که می‌شود ارائه کرد گفت: برای حل مشکل به کلام ملاصدرا نگاه می کنیم سفارش شده تا زمانی که به وجود نپرداختیم بررسی موجود دروغ است، یعنی در گذشته مبادله کالا به کالا بود با پیشرفته شدن جوامع مبادله سکه به کالا را داشتیم در این مقطع معیار ارزشیابی مشخص شد و تولید وجود داشت و سکه برای ملاک ارزیابی واقعی بود و بعد از آن صراف به وجود آمد که معادل کالای تولیدی رسید با نام صادر می‌کرد و تاجر در شهر دیگر به صرافی مراجعه کرده و سکه دریافت می‌کرد تا اینجا درست بود ولی مشکل صدور پول کاغذی و یا همان رسید بی نام بود که صراف جای یک کیسه گندم به ازای یک پول کاغذی دو پول کاغذی می داد و این پول کذب که وابسته به وجود نبود ایجاد شد بر همین اساس معماری و شهرسازی هم شامل می شود.

وی افزود: در این شهرک‌ها هم مشکل از آنجا آغاز شد که دولت خود را جای مردم گذاشت، تصمیم گرفت و شتاب آلود عمل کرد و دور ریز جمعیت را انجام داد، مشارکت مردمی را حذف کرد شهر موجود زنده ای است که از تعاملات انسان و محیط ایجاد می‌شود.


مشارکت مردمی تنها راه برون رفت از بحران شهرهای جدید است

این کارشناس حوزه شهرسازی در ادامه بیان کرد : راهکار برون رفت از مشکل پیش آمده در شهرسازی‌های جدید مشارکت مردمی است و بجای اینکه بگوییم ما می دانیم مردم چه می خواهند بگذاریم مردم بگویند چه می خواهند نه اینکه آنچه باید بخواهند و تصمیم گیری نکنیم و با مشارکت مردم و رشد درون زا به واقعیت یابی رفته و به فکر تولید فرهنگ باشیم همان چیزی که از گذشته ایران به آن می بالید و راهکار همین است.

شهر پردیس شهری با هویت مستقل است

ولی پوردر پاسخ به سخنان صالحی گفت: شهرهای جدید همه وظایف و دغدغه ها را دارد، موضوع دورریز نداریم و ما هم وارث اقدام شتاب زده هستیم و باید مدیریت بحران کرد. پردیس موقعیت جغرافیایی مناسب دارد و آب و هوایی و محیط زیست آن باعث شده افراد زیادی پردیس را به تهران ترجیح می دهند و پردیس مستقل است و دور ریز جمعیت نیست .
منبع: خبرگزاری ایسنا
پاسخ
سپاس شده توسط


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
تالار گفتگوی شهر پرند (آی‌پرند دات کام) جامعه مجازی ساکنین شهر پرند است، مکانی برای اطلاع رسانی، طرح مشکلات، معرفی امکانات و خواسته‌ها و پیشنهادات پیرامون شهر پرند.
تالار گفتگوی شهر پرند مکانی است برای گفتگو و ارتباط نزدیک شهروندان و میهمانان و دوستداران شهر پرند.

تمامی حقوق تالار گفتگوی شهر پرند محفوظ است

انجمن شهر پرند