مهمان عزیز، خوش‌آمدید.
شما می‌توانید از طریق فرم ثبت‌نام در انجمن عضو شوید.

نام‌کاربری
  

رمز عبور
  

آخرین موضوعات
یادداشت وارده/ بلندگوی وا...
انجمن:
آخرین‌ارسال: پرند پرس
۱۳۹۴/۰۶/۲۱
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 930
آماده سازی شهر رباط کریم ...
انجمن:
آخرین‌ارسال: پرند پرس
۱۳۹۴/۰۶/۱۸
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 606
ترکیب هیئت رئیسه شورای شه...
انجمن:
آخرین‌ارسال: پرند پرس
۱۳۹۴/۰۶/۱۷
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 593
جزییات سانسورهای نسخه خان...
انجمن:
آخرین‌ارسال: پرند پرس
۱۳۹۴/۰۶/۱۶
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 512
هشدار شهردار پرند در برخو...
انجمن:
آخرین‌ارسال: پرند پرس
۱۳۹۴/۰۶/۱۵
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 715
نگران نباشید
انجمن:
آخرین‌ارسال: مرکز مشاوره و روانشناسی پرند
۱۳۹۴/۰۶/۱۴
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 1044
تشنج بر سر انتخاب هئیت رئ...
انجمن:
آخرین‌ارسال: پرند پرس
۱۳۹۴/۰۶/۱۴
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 535

جستجو در انجمن‌ها

(جستجو‌ی پیشرفته)

کاربران حاضر
حضور 39 کاربر در انجمن
» 5 کاربر عضو | 34 مهمان
CharlesPioke، Gordonnuh، Stevenacout، VakSer، WillieGloge

آمار انجمن
» کاربران: 78,062
» آخرین کاربر: bzrxwktnjud
» موضوعات انجمن: 722
» ارسالهای انجمن: 723

آمار کامل

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مسکن مهر قتلگاه محرومان است
#1
رئیس پژوهشگاه زلزله شناسی ایران: مسکن مهر قتلگاه محرومان است

 رئیس پژوهشگاه زلزله شناسی با اشاره به اینکه ساخت و ساز درکشور نیازمند نگرشی جامع و یکپارچه است گفت: طرح مسکن مهر نمونه بارز وشاخص عدم نگاه یکپارچه به حوزه ساخت وساز است که می تواند به قتلگاه محرومان تبدیل شود.

محسن غفوری آشتیانی درنشست تخصصی که به مناسبت هفته ایمنی دربرابرزلزله وبلایای طبیعی برگزارشد گفت:مسکن مهر نشاندهنده عدم وجود تفکر جامع نگر در مدل ساخت و ساز است و امروزه دولت برای حل مشکل مسکن مهر از جامعه تخصصی کمک نمی‌گیرد و تنها به دنبال این است که به گونه ای این موضوع را تمام کند در حالی که مسکن مهر محصول عدم جامع نگری در بخش مسکن است.

غفوری آشتیانی با بیان اینکه  عدم تفکر جامع و مدیریت یکپارچه باعث ایجاد محصولی به نام مسکن مهر شده است تاکید کرد: معتقدم که مسکن مهر قتلگاه محرومان است زیرا ما علاوه بر آنکه تمام علم شهرسازی را کنار گذاشتیم بلکه به طرح جامع مسکن هم اهمیتی ندادیم.

وی خاطر نشان کرد: اگر سوانح بزرگ اتفاق بیافتد امکان بازگشت به حالت اولیه ممکن نیست بنابراین باید به خطر زلزله در تمام کشور توجه داشت.

وی با بیان اینکه کشور ما از نظر اقتصادی توان جبران خسارت های بزرگ را ندارد، گفت: در کشور 3 میلیون و 515 هزار واحد مسکن وجود دارد که در صورت وقوع زلزله تخریب می شوند و 6.5 میلیون واحد مسکونی داریم که آسیب می بینند که اغلب این ساختمان ها هم در طول 20 سال گذشته ساخته شده اند.

وی گفت: درفرآیند ساخت وساز اساسا بازارسرمایه به دنبال ثروت اندوزی است وهمزمان مهندسان نیز به جای اینکه به فکر خدمت درحوزه ساخت وساز باشند بیشترفکرشان معطوف به سرمایه گذاری است.

به گفته وی،ناهمگونی ونیزنگرشهای متفاوت به حوزه ساخت وسازکشورباعث می شود که به توسعه پایداردرحوزه مسکن دست پیدا نکنیم.

غفوری آشتیانی میزان آسیب‌پذیری ساختمانهای کشور را دربرابر زلزله بسیار بالا ارزیابی کرد و گفت:برای عبور از این بحران نیازمند یک مدیریت کلیدی و اساسی هستیم  چرا که درشرایط فعلی میزان ریسک پذیری ما در برابر سوانح بالا است.

آشتیانی همچنین با اشاره به اینکه سازمان نظام مهندسی و مراکز علمی به تنهایی از پتانسیل و قدرت لازم برای کاهش بلایای طبیعی برخوردار نیستند اظهارداشت: فقط با بهره گیری از مدیریت یکپارچه است که این امکان ایجاد می شود که در برابر سوانح مقاومت کنیم.

درادامه این نشست اژدری عضو شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور نیز بااشاره به اینکه مهندسان در نوک پیکان حملات مربوط به مشکلات وحوادث ساختمانی هستند اظهارداشت : این رویه درحالی است که بسیاری ازمسایل دربروزحوادث ساختمانی دخالت دارند که ازجمله آن می توان به بکارگیری مصالح غیراستاندارد اشاره کرد.

وی گفت: متاسفانه بسیاری ازپیش شرط های لازم مربوط به ساخت فنی فراهم نمی شود اما ازجامعه مهندسی انتظارمی رود که اقدام عجیب کنند.

در ادامه این نشست نائیج پور رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مازندارن با اشاره به اینکه یک گسست بین جامعه مهندسی وجریان علمی کشور به وجود آمده است اظهارداشت: ایجاد این گسست باعث شده که مشکلات عدیده ای ایجاد شود وبرای رفع این مشکل لازم است که این گسست به حداقل ممکن برسد وقطعا درصورت تحقق این امر کارایی حوزه مهندسی به حداکثرخواهد رسید.
وی با انتقاد ازاینکه جریان ساخت وساز به صورت یکپارچه عمل نمی کند درعین حال تاکید کرد: متاسفانه جریان حوزه ساخت وساز درکشور ما به صورت پیوسته عمل نمی کند وهمه اجزاء مربوطه این حوزه ازهماهنگی های لازم برخوردارنیستند و این امر با تبعات جبران ناپذیری همراه است.

در همین حال دراین نشست فرجی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس نیز گفت: کسانی که پا در کفش سازمان نظام مهندسی می کنند با آتش بازی می کنند و در حوزه ساخت وساز مجموعه های مختلفی ازمردم و سرمایه گذار وجود دارد که متاسفانه در حال حاضر سرمایه گذار فقط به منعفت خویش فکر می کند.

فرجی ادامه داد: دربسیاری ازموارد درحوزه مهندسی دروضعیت بحران هستیم وامیدواریم که بتوانیم ازاین مساله عبورکنیم.
 
منبع: خبرگزاری فارس
پاسخ
سپاس شده توسط


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
تالار گفتگوی شهر پرند (آی‌پرند دات کام) جامعه مجازی ساکنین شهر پرند است، مکانی برای اطلاع رسانی، طرح مشکلات، معرفی امکانات و خواسته‌ها و پیشنهادات پیرامون شهر پرند.
تالار گفتگوی شهر پرند مکانی است برای گفتگو و ارتباط نزدیک شهروندان و میهمانان و دوستداران شهر پرند.

تمامی حقوق تالار گفتگوی شهر پرند محفوظ است

انجمن شهر پرند