مهمان عزیز، خوش‌آمدید.
شما می‌توانید از طریق فرم ثبت‌نام در انجمن عضو شوید.

نام‌کاربری
  

رمز عبور
  

آخرین موضوعات
یادداشت وارده/ بلندگوی وا...
انجمن:
آخرین‌ارسال: پرند پرس
۱۳۹۴/۰۶/۲۱
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 930
آماده سازی شهر رباط کریم ...
انجمن:
آخرین‌ارسال: پرند پرس
۱۳۹۴/۰۶/۱۸
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 606
ترکیب هیئت رئیسه شورای شه...
انجمن:
آخرین‌ارسال: پرند پرس
۱۳۹۴/۰۶/۱۷
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 591
جزییات سانسورهای نسخه خان...
انجمن:
آخرین‌ارسال: پرند پرس
۱۳۹۴/۰۶/۱۶
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 511
هشدار شهردار پرند در برخو...
انجمن:
آخرین‌ارسال: پرند پرس
۱۳۹۴/۰۶/۱۵
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 713
نگران نباشید
انجمن:
آخرین‌ارسال: مرکز مشاوره و روانشناسی پرند
۱۳۹۴/۰۶/۱۴
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 1039
تشنج بر سر انتخاب هئیت رئ...
انجمن:
آخرین‌ارسال: پرند پرس
۱۳۹۴/۰۶/۱۴
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 533

جستجو در انجمن‌ها

(جستجو‌ی پیشرفته)

کاربران حاضر
حضور 38 کاربر در انجمن
» 7 کاربر عضو | 31 مهمان
Geojrgacuch، GlennRox، Gordonnuh، Mauricecot، PhillipHinue، SteeveNiz، Stevenacout

آمار انجمن
» کاربران: 77,862
» آخرین کاربر: meredithrd1
» موضوعات انجمن: 722
» ارسالهای انجمن: 723

آمار کامل

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نگاهی به مسکن مهر در سالی که گذشت
#1
سال 92 هم مانند سال گذشته‌اش برخی از مسکن مهری‌ها خانه‌دار شدند و برخی دیگر نیز به انتظار تکمیل واحد مسکونی خود مستاجر باقی ماندند اما همچنان به تحویل واحد مسکونی خود در سال آینده امیدوارند.

 بر اساس اعلام متولیان مسکن مهر در دولت یازدهم، حدود دو میلیون و 300 هزار واحد باقی‌مانده تا پایان سال 94 تحویل داده ‌شود.

بر این اساس تاکنون وزیر راه و شهرسازی و دو تن از معاونانش که مسئولیت مستقیم رسیدگی به تکمیل و تحویل واحدهای مسکن مهر را بر عهده دارند نسبت به تحویل واحدهای مسکونی مهر تا پایان سال 94 و تکمیل خدمات زیر بنایی این واحدها وعده دادند.

تحویل کلید واحدها منوط به تکمیل خدمات زیربنایی
با توجه به اینکه مبنای تحویل واحدهای مسکن مهر از سوی دولت یازدهم تکمیل خدمات زیر بنایی و پس از آن تحویل کلید واحدها به متقاضیان است، برخی گمان می‌کنند روند تحویل پروژه‌ها کند پیش می‌رود اما بارها مسئولان امر در این باره توضیح دادند که ملاک تحویل واحدهای مسکونی مهر ، تکمیل کلیه خدمات زیر بنایی است نه پیش‌روی کند ساخت واحدها.

ناگفته نماند که از سال گذشته با افزایش قیمت مصالح ساختمانی تعداد زیادی از پیمانکاران درخواست افزایش ساخت هر متر مربع مسکن مهر را دادند که دست آخر معاون وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن اعلام کرد که پس از افزایش قیمت‌های ایجاد شده متقاضیان باید در مجموع متری 100 هزار تومان بیشتر پرداخت کنند.

درحالی که امسال یکی از جنجالی‌ترین خبرها حول مسکن مهر " اختصاص 42 درصد تورم بر دوش این واحدهای مسکونی" بود، مسئولان پس از روی کار آمدن دولت یازدهم یک صدا به تبعات مالی مسکن مهر در اقتصاد کشور انتقاد کردند.

در این میان گفته شد" 50 هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی به بانک مسکن به صورت استقراض داده شده است و این تزریق پول پرقدرت توانسته 42 درصد از تورم به وجود آورده را به خود اختصاص دهد".

در حال حاضر نیز حدود 38 هزار میلیارد تومان این اعتبار تخصیص یافته است و دولت به دنبال تامین اعتبار هزار میلیارد تومان مابقی است که گفته‌اند به زودی تامین می‌شود.

در میان کش و قوس هزینه‌های مسکن مهر در بخش‌ کلان،‌ تعداد زیادی متقاضی هستند که سرگردان اجاره‌نشینی شده‌اند و هر روز را به امید تحویل سرپناه دائمی سپری می‌کنند.

برخی واحدهای مسکن مهر هستند که حتی در نزدیکی شهرهای بزرگ همچون تهران، واحدهای مسکونی‌شان هنوز از کلیه خدمات زیر بنایی بهره نمی‌برند که نمونه بارز آن‌ها شهر جدید پرند و برخی پروژه‌های شهر جدید پردیس و هشتگرد است.

هشت ماه از اولین اظهار نظر رییس‌جمهور دولت یازدهم که معتقد بود "مسکن مهر همچون خوابگاه است" می‌گذرد و در این میان نیز بارها به این موضوع اشاره شده است و چاره‌اندیشی‌هایی همچون شکیبایی متقاضیان برای تحویل واحدهایشان خواسته شده تا خوابگاه‌هایی بدون آب، برق و خدمات روبنایی تا پایان 94 تکمیل و تحویل داده نشود.

در همین مدت بارها متولیان مسکن مهر و مسئولان مستقیم این واحدهای مسکونی در بازدیدهای خود به کمبودهای این واحدها از جمله آب،‌ گاز ، مدرسه،‌ کلانتری و مراکز خرید اشاره کردند که برای هر یک تدابیری اندیشیده شده اما هنوز به صورت کامل اجرایی نشده است.

انتظار خانه‌دار شدن با طعم اجاره‌نشینی
اما پیش‌خریداران این واحدهای مسکونی که از اقشار متوسط و رو به ضعیف جامعه هستند و در طول مدت ثبت‌نام تا واریز مبالغ مورد نیاز تنها توانستند پس‌انداز اندک خود را برای این واحدهای مسکونی واریز و پس از آن اقساط را پرداخت کنند با گذشت چهار سال از آغاز کار و حدود دو سال از شروع تحویل واحدهای مسکن مهر به انتظار تحویل کلید خانه‌هایشان هستند و برخی دیگر نیز که فشار اقتصادی از اجاره‌نشینی بر دوش آن‌ها زیاد شده بود در دولت قبل مجبور شدند واحدهای مسکونی خود را با کمترین امکانات تحویل گیرند.

6 سال، سه دولت،‌ دو میلیون واحد مسکونی!
سه دولت در طول شش سال، متولی ساخت دو میلیون واحد مسکن مهری بودند که بیشترین توان عمرانی دولت را به خود اختصاص داد.

طراحی، ساخت و تحویل دو میلیون واحد مسکونی از سال 86 به صورت رسمی آغاز شد و از سال 90 نیز تحویل این واحدها به نسبت تکمیل پروژه‌ آغاز شد تا بلکه بازار مسکن اقشار نیازمند سرو سامانی گیرد و تعداد زیادی از خانوار نیازمند مسکن که توان خرید خانه را نداشتند فراهم شود.

این درحالی است که طرح مسکن مهر از سال 84 روی میز وزیر راه و شهرسازی گذاشته شد و در دولت نهم و دهم ساخت این واحدها آغاز شد اما در زمان تحویل به دولت تدبیر و امید یک میلیون و 300 هزار واحد مسکونی مهر تکمیل نشده تحویل داده شد.

دولت یازدهم نیز به متقاضیان مسکن مهر وعده داد که به کلیه تعهدات دولت‌ قبل پایند است و تا زمان تکمیل واحدهای مسکن مهر، مردم را همراهی می‌کند اما هنوز برنامه‌ای برای ساخت واحد جدید در قالب مسکن مهر ندارد.

نگاهی به تحویل واحدهای مسکن مهر در سال جاری
در اولین‌ ماه‌های پارسال تحویل واحدهای مسکن مهر که از جمله برنامه‌های دولت بود به روال سال‌ گذشته ادامه داشت و این روند به گونه‌ای بود که در برنامه‌های هر شهر، ماهانه و هفتگی تعداد مشخصی واحد مسکونی تحویل داده می‌شد.

مسکن مهر شهرهای پردیس،‌ پرند، ورامین، هشتگرد و .. در نزدیکی تهران امسال نیز تعدادی واحد مسکونی آماده تحویل داشتند. در شهرهای دیگر نیز در سفرهای استانی رییس‌جمهور و بازدیدهای وزیر وقت تعداد قابل توجهی مسکن مهر افتتاح شد.

به گفته قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر قرار است امسال با کمک دستگاه‌های مربوطه و بانک مرکزی تا پایان سال 94 پرونده مسکن مهر بسته شود وبا توجه به تشکیل کاگروه بررسی مشکلات تعاونی‌های مسکن مهر برای 22 استان مشکلات این پروژه‌ها در حال بررسی است.

طبق اعلام اصغری مهرآبادی 282 مدرسه و 70 کلانتری در سایت‌های مسکن مهر سراسر کشور ساخته می‌شود.
منبع: خبرگزاری ایسنا

 
پاسخ
سپاس شده توسط


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
تالار گفتگوی شهر پرند (آی‌پرند دات کام) جامعه مجازی ساکنین شهر پرند است، مکانی برای اطلاع رسانی، طرح مشکلات، معرفی امکانات و خواسته‌ها و پیشنهادات پیرامون شهر پرند.
تالار گفتگوی شهر پرند مکانی است برای گفتگو و ارتباط نزدیک شهروندان و میهمانان و دوستداران شهر پرند.

تمامی حقوق تالار گفتگوی شهر پرند محفوظ است

انجمن شهر پرند